Sievietēm ar tā saucamo zema riska grūtniecību jaunās NHS vadlīnijas iesaka dzemdēt nemedicīniskās iestādēs. Pēc šīm vadlīnijām gandrīz puse topošo māmiņu varētu izvēlēties laist savu bērniņu pasaulē ārpus tracionālā stacionāra sienām.

 TĀLĀK

Nacionālā Veselības un aprūpes institūta jeb National Institute for Health and Care Excellence (Nice) vadlīnijās atzīts, ka vecmāšu vadīta aprūpe ir pierādījusi sevi kā drošāku sievietei un zema riska grūtniecības gadījumā - kas Lielbritānijā veido 45% - rekomendēts ieteikt šīm sievietēm dzemdēt vecmāšu vadībā, vienalga, vai tas būtu slimnīcā vai ārpus stacionāra, kas ir "sevišķi piemēroti".

Izmaiņas vadlīnijās veiktas, jo sievietēm, kas dzemdē vecmāšu aprūpē, ir mazāka iespējamība, ka rosinās pielietot epiziotomiju (starpenes iegriezumu), ķeizargrieziena operāciju, vakuumu vai stangas.

Sjūzena Bevleja (Susan Bewley) vispārējās dzemdniecības profesore Karaliskajā Koledžā (King's College) Londonā un NICE padomnieku grupas priekšsēdētāja, piebilda, ka infekcijas ir biežāk novērojamas stacionāros. "Mēs atbalstām indivuālu mierīgu sarunu par to, kas ir piemērots katram viņas individuālajos apstākļos," teica Bevleja.

"Sievietes var izvēlēties jebkuras dzemdību iespējas, un viņu izvēle ir jāatbalsta kā viņu tiesības". NHS arī iesaka vecmātēm, ja nav komplikāciju, nenoklemmēt un negriezt bērna nabassaiti vismaz minūti pēc dzemdībām, bet parasti pēc piecām minūtēm.

Šis paziņojums maina 2007. gada NHS politiku, kad rekomendēja "agro nabassaites noklememmēšanu un griešanu". Pētījumā skaidro, ka agrā nabassaites noklemmēšana un griešana var liegt tik būtisko asiņu piekļuvi no placentas pie bērniņa un paaugstina anēmijas risku.

Pierādīts, ka dzemdību iznākumi bērnam ir vienādi, lai kur arī sieviete dzemdētu, izņemot pirmdzemdētājas plānotās dzemdībās mājās, kur ir pavisam neliels komplikāciju riska pieaugusm - 9 uz 1000 salīdzinājuma ar 5 uz 1000 citās dzemdību vietās. Plānotas mājdzemdības valstij izmaksā lētāk.

Keitija Varvika (Cathy Warwick) Karaliskās Vecmāšu koledžas vadītāja, saka: "Zema riska grūtniecībā dzemdības vecmāšu vadībā mājās vai plānotās mājdzemdībās ir drošas un samazina medicīnisko iejaukšanās risku."

Avots: theguardian.com