Ar bijību un pateicību nododu grāmatas "Gaidības un radības ar prieku" turpinājumu "Dziedinošas dzemdības", kas tapis desmit gadu garumā. Sirsnīgs paldies visiem, kas dalījās savā pieredzē un zināšanās! - 5 vecmātēm, 30 sievietēm, kas dalījās savā personiskajā pieredzē, brīnišķīgiem fotogrāfiem, māksliniekiem, maketētājiem, vārda meistariem, ikvienam, kas palīdzējis sievietēm sniedzis cieņas, mīlestības, izjūtas un arī profesionalitātes pilnu atbalstu grūtniecībā un dzemdībās.

 

Mana atmiņa ir saglabājusi dzemdību stāstus, radību fotogrāfijas un tikšanās reizes ar sievietēm, kuras dalās dzemdību pieredzē un kuras to izjutušas kā spēcinošu, prieka un mīlestības pilnu vai pat kā uzvaras gājienu. Atmiņā ir viņu acis. Mirdzošas. Reizēm it kā ne no šīs pasaules (arī šajā grāmatā šādas fotogrāfijas ir!). Tirpiņas pārskrien pār ķermeni, izdzīvojot daļiņu viņu pieredzes.

 

Viena līdz šādām dzemdībām nonākusi jau pirmajā reizē, citai ceļš bijis ilgāks. Uzklausot daudzu sieviešu stāstus par spēcinošām dzemdībām, bieži dzirdēju: “Es dziedinājos,” vai “Pieredze bija dziedinoša.” Citreiz es to vienkārši sajutu.

 

Un tā atnāca šīs grāmatas nosaukums “Dziedinošās dzemdības”, teju pēdējā grāmatas tapšanas brīdī.

 

 

Gan pirmajā grāmatā, gan šajā pirmā daļa ir mans žurnālistes un nu jau arī dūlas darbs (rakstot pirmo grāmatu, vēl nebiju dūla), kurā intervēju vecmātes, kompilēju viņu stāstīto ar pētījumiem un savu dūlas pieredzi. Šoreiz jau pirmajā daļā iepinu māmiņu stāstu fragmentus, jo tas piešķir citu “asinsriti”. Otrajā daļā ir visdažādākie spēcinošie dzemdību stāsti un pieredzes.

 

Grāmatas pirmajā daļā padziļināti stāstīts par to, kā nenonākt līdz ķeizargriezienam; par pēcķeizara dzemdībām; ko darīt, ja bērniņš vēderā ir ar dibentiņu uz leju, un kādas ir iespējas dzemdēt šādā pozā, ja mazais guļu nemaina; ja dzemdības izvēršas emocionāli citādi vai to gaita atšķiras no iecerētā, kā šo pieredzi var apzināt, emocionāli izdzīvot, izsāpēt, izdziedināt vai pieņemt kā savas dzīves daļu.

 

Šajā jomā ir ļoti daudz jautājumu un jūtu. Mītu un pārspīlējumu. Un, ticiet man, nav viegli nonākt līdz dzemdībām mammai pēc ķeizargrieziena, kad bieži vien uzreiz nav skaidrs, vai tiešām varēs dzemdēt. Vai mammai, kurai bērniņš ir ar dupsīti uz leju, jo lēmumiem, kā viņam nākt pasaulē, vienmēr ir maz laika. Tādēļ pēc šādas  neskaidrības  sievietes bieži vien iespēju dzemdēt bez medicīniskas iejaukšanās izjūt kā dziedinošu, jo viņu veselums līdz tam ticis apšaubīts.

 

Ko nozīmē dziedinošs? Tas nozīmē  nest veselību. Ne tikai  veselību fiziskā līmenī, bet veseluma, sevis vienotības izjūtu, emocionālu dziedināšanos, izlīdzināšanos, līdzsvarošanos. Uzticēšanos sev. Bieži vien uzticēšanās atgūšanu. Jauna veseluma apzināšanos.

 

Nebūt ne dziedinošām jābūt nākamajām dzemdībām, ja pirmajās kaut kas atstājis sāpju pēdas. Dziedinoša var būt jau pirmā radību pieredze. Es uzdevu sev jautājumu – kurās dzemdībās un kā es visvairāk izjutu dziedināšanos? Sapratu, ka šo sajūtu atstāja pirmās radības. Cilvēka prāts ir interesants, tajā var savīt bezgalīgus domu un uzskatu vijumus. Mēdz apgalvot, ka sievietes mūsdienās ir fiziski vājas. Tas pat netika minēts dzemdību kontekstā. Protams, dzemdības prasa spēku. Neviļus abi šie priekšstati sazobējās manā galvā – esmu mūsdienu sieviete (tātad  vāja, un sportiska arī nekad neesmu bijusi) un  nevarēšu būt pietiekami spēcīga dzemdībās. Es dzemdībām rūpīgi gatavojos fiziski un garīgi, tomēr šaubas kaut kur manī palika. Tāpēc, kad piedzīvoju priekpilnas dzemdības, kas man sniedza pārliecību par sevi daudzās nozīmēs, galvenais, ka spēju pati piedzemdēt bērnu, es izjutu šo pieredzi kā dziedinošu un atguvu ticību sev, savam ķermenim, savai būtībai. Sapratu, cik pasaule ir laba un palīdzoša. Tas atvēra manī varenas mīlestības un iekšēja spēka slūžas! Atvērtajā enerģijas plūdumā arī tapa pirmā grāmata.

 

Dabisko dzemdību sadaļā ir Baibas stāsts par cita veida dziedināšanos – zīdaiņa vecumā Baiba zaudēja māti, un tas, kā pret viņu radībās un pēc dzemdībām izturējās vecmāte, tas, kā viņa Baibu, tobrīd vāru un pilnīgi emocionāli atvērtu, aprūpēja, nomazgāja un ietina baltos palagos, tas, ar kādu rūpību, mīlestību un maigumu viņa to darīja, deva iespēju Baibai piedzīvot mātes klātesamību, sajust, it kā to darītu viņas māte, – TĀ bija viņas dziedinošā pieredze.

 

Grāmatā atradīsiet pieredzes, kad sievietes atgūst uzticēšanos sev, dzemdējot pašas. Te ir stāsti par neizdošanos pašai dzemdēt un par izdošanos otrajās, pat trešajās vai ceturtajās radībās. Vai nojaušat, kāds enerģijas lādiņš atbrīvojas, kad tas izdodas?

 

Mēs varam mācīties pieņemt sevi un situāciju šodien, mīlēt sevi un savu ķermeni, savu būtību šodien, nevis kaut kad – pēc tam. Kad piedzemdēšu, kad kaut to izdarīšu noteiktā veidā,  kad... un varam rakstīt nebeidzamu uzskaitījumu. Jā, bieži vien, tieši pašai dzemdējot, dziedināšanās ir ļoti spēcīga, bet dzīve turpinās. Un Dzīvot var arī citās dzīves situācijās. Tāpēc aicinu novērtēt un kā dārgumu sargāt ikvienu soli, kas sperts, dodot iespēju savam bērnam dzimt pašam.

 

Grāmata veltīta sievietēm un ģimenēm, kas vēlas, lai bērniņš šajā saulē ienāk paša spēkiem, ja vien tas ir vēlamākais ceļš mazulim un mammai, jo dažreiz ir situācijas, kad citas iespējas nav. Zinu sievietes, kuras jūtas labi arī pēc ķeizargrieziena operācijas, taču viņas nav šīs grāmatas fokusā.

 

 

 

Zinu, ka daudzi ļoti gaida šo grāmatu, jo ir lasījuši un iedvesmojušies no pirmās. Mani gandarī atzīšanās, ka līdz ar grāmatu “Gaidības un radības ar prieku” ir notikusi izvēle, kas aizvedusi līdz saudzīgām dzemdībām, līdz sapratnei, kas vajadzīgs dzemdībās, kas dod spēku; topošie vecāki apzinās notiekošo un uzdrošinās jautāt par dzemdību piedāvājumu, par alternatīvām, jo gaidāmais bērns arī dzemdību laikā IR viņu bērns. Atbildība par viņa ienākšanu pasaulē ir dalīta, nevis tikai vecmātes vai ārsta, bet arī vecāku ziņā.

 

Par katru atsauksmi, vārdos vai domās sūtītu un saņemtu, esmu no sirds pateicīga, tā tik maigi skar, ka dvēsele notrīs...

Nododu jums grāmatu “Dziedinošas dzemdības”. Lai saklausām viena otru!

 

Sirsnībā,

Linda Rozenbaha

 

P.S. Grāmata nopērkama grāmatnīcās (Jānis Roze, Globuss u.c.), veikaliņā "Weleda", ģimenes veselības centrā "Stārķa Ligzda" un citur. Ja vēlaties iegādāties grāmatu par izdevniecības cenām, vērsieties pie manis ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. vai 29428893).