Neviens nedomā, ka piedzīvos ķeizargrieziena operāciju (šeit nav runa par gadījumiem, kad šī operācija patiešām ir nepieciešama), taču daudzas ķeizargrieziena operācijas ir novēršamas. Nebūt ne visu ārstu uzskati un profesionalitāte ir vienāda. Tas, kam tic ārsts un viņa ārstēšanas filozofija, kā arī stacionāra politika un jūsu lēmumi, ko esat pieņēmuši pirms dzemdībām un radību laikā, var radīt labvēlīgus apstākļus nevajadzīgam ķeizargriezienam, no kuriem varēja izvairīties. Ja jūs apzinieties dabisku dzemdību nozīmi un vēlieties šādas radības piedzīvot, tad dzemdībām jāgatavojas nopietni.

Foto no pregnancyandbaby.com

 LASĪT TĀLĀK

 

 1. Izvēlieties dabiskas dzemdības

Ir cilvēki, kas uzskata, ka dabiskas dzemdības ir sava veida lielīšanās vai patmīlīgu māmiņu vēlēšanās pēc noteikta veida pieredzes. Tomēr nevajadzīgas medicīniskas iejaukšanās dzemdībās (piemēram, stimulēšana, epidurālā anestēzija, priekšlaicīga augļūdeņu pārduršana u.c.) rada lielu risku, ka dzemdības beigsies ar ķeizargrieziena operāciju. To mēdz dēvēt par "iejaukšanās kaskādi" jeb sniega bumbas efektu, kad viena iejaukšanās veicina vajadzību pēc nākamās, līdz bērns un māte nonāk reālās briesmās un tad jau var teikt - mums jūs bija jāglābj. Gatavošanās dabiskām dzemdībām palīdz pārim izvairīties no daudziem riskiem un ķirurģiskām dzemdībām.

 2. Ja plānojiet dabiskas dzemdības, diez vai ir vajadzīgs līgums ar ārstu

Daudzas sievietes neapzinās, ka ļoti lielu daļu savu mācību un prakses laiku, ārsts - dzemdību speciālists pavada, apgūstot ārstēšanu un ķirurģiju, nevis to, kā palīdzēt dabiskās dzemdībās ar nemedicīniskiem paņēmieniem. Daļa dzemdību speciālistu izvēlas šo specialitāti nevis tāpēc, ka viņiem patiktu dabiskas dzemdības, bet tāpēc, ka viņu aicinājums ir ķirurģija vai ārstēšana. Protams, to nevajadzētu attiecināt uz visiem ārstiem, bet var ņemt vērā, izvēloties individuālu aprūpes sniedzēju. Lielisks ķirurģijas profesionālis ir tieši tas, kas ir vajadzīgs medicīniski neatliekamās dzemdību situācijās, taču normālās dzemdībās viņš var saskatīt komplikācijas tur, kur to nebūt nav, un rīkoties priekšlaicīgi. Daži ginekologi pieturas pie personīgās filozofijas, ka ķirurģiskas dzemdības ir vienkāršākas, vieglākas un galu galā - tas ir veids kā jūs "pasargāt no vaginālām dzemdībām". Uzdodiet daudz jautājumu speciālistam, kas varētu būt jūsu atbalsta persona dzemdībās. Sarunā pievērsiet uzmanību, kā speciālists jūs iedrošina, kad izsakāt savas vēlmes. Tam ir liela nozīme tajā, kā viņš jūs atbalstīs realitātē.

Visā pasaulē daudzas grūtnieces izvēlas vecmātes atbalstu dzemdībās, ja viņām ir tā saucamā zema riska grūtniecība. Ja vecmāte secina, ka vajadzīga īpaša aprūpe, viņa pieaicina ārstu ginekologu. Pētījumos pierādījies, ka šāda veida dzemdību aprūpei ir labāki iznākumi gan mātei, gan bērnam. Vecmāte ir medicīnas profesionāle, kas īpaši mācījusies, lai atbalstītu un palīdzētu dabiskās dzemdībās, kā arī atpazītu iespējamās komplikācijas. Pie vecmātes var arī stāties uzskaitē grūtniecības laikā.

3. Izvairieties no aprūpes sniedzējiem, kas noliedz iespēju dzemdēt pēc ķeizargrieziena

Tas, ja dzemdību speciālists ir pret dzemdībām pēc ķeizargrieziena kā tādām (nav runa par īpašu konkrētās situācijas izvērtēšanu), daudz pasaka par viņu un viņa zināšanām, kā viņš tās izmantos dzemdībās, tāpat - kāda ir slimnīcas gatavība neatliekamām situācijām. Jaunākās vadlīnijas un rekomendācijas iesaka dot iespēju dzemdēt pēc ķeizargrieziena, ja situācija atbilst noteiktiem rādītājiem.

Ir dzemdību iestādes, kur nedod iespēju dzemdēt pēc ķeizargrieziena operācijas, atvainojoties, ka viņiem uzreiz nav pieejams ginekologs ķirurgs vai anesteziologs neatliekamās situācijās. Tas izklausās saprotami, bet ne katrs pāris vēlas dzemdēt dzemdību iestādē, kur uzreiz nav pieejama pilna palīdzība neatliekamām situācijām. Realitātē risks ir ļoti zems, tomēr ir pāri, kas izvēlas dzemdēt slimnīcā, kur pieejama neatliekamā ķirurģiskā palīdzība uzreiz. Tādēļ ir svarīgi zināt, ko piedāvā konkrētā medicīnas iestāde.

4. Ieteicams zināt, kāds ir ķeizargriezienu operāciju procentuālais rādītājs

Var uzzināt, kāds ir kopējais dzemdību iestādes ķeizargriezienu operāciju procentuālais rādītājs un kāds tas ir jūsu uzrunātajam speciālistam. Var vienkārši jautāt speciālistam: "Cik bieži jūsu aprūpējamajiem dzemdībās ir bijusi vajadzība veikt ķeizargrieziena operāciju?" Tas būs mazāk konfrontējoši nekā jautājums: "Kāds ir jūsu ķeizargriezienu operāciju procents/rādītājs?" Ja speciālists ieņem aizsardzības pozīciju vai nevēlas atbildēt, tas ir "sarkanais karogs". Pasaules Veselības organizācija rekomendē, ka ķeizargriezienu procentam nevajadzētu pārsniegt 10-15% (atšķiras pēc dzemdību iestādes nozīmes).

 5. Apmeklējiet dzemdību sagatavošanas kursus

Izvēlieties tādus, kur stāsta par dabiskām dzemdībām, kur izskaidro ķeizargrieziena ieguvumus un riskus, kā tos mazināt vai no tiem izvairīties. Neapstājieties pie tādiem kursiem, kur vienkārši informē par izvēles iespējām, bet apmeklējiet tādus, kur ir iespēja apgūt prasmes, lai palielinātu dabisku dzemdību iespējamību. Varat paklausīties atsauksmēs - kuri kursi biežāk palīdzējuši dabiskās dzemdībās. Labi dzemdību sagatavošanas kursi varētu uz pusi samazināt iespējamību piedzīvot ķeizargrieziena operāciju.

6. Ļaujiet bērnam izvēlēties viņa dzimšanas dienu

Citiem vārdiem... izvairieties no dzemdību ierosināšanas (medicīniska dzemdību izsaukšana, ja nav dzemdību pazīmju), izņemot, ja tam ir medicīniska nepieciešamība. Daudzas sievietes tic, ka dzemdību ierosināšanu ārsts nosaka tikai tad, ja tā ir medicīniska nepieciešamība, tomēr tā nav taisnība. Dzemdību ierosināšana dubulto ķeizargrieziena operācijas risku.

7. Ieteicams nepavadīt grūtniecību, vāļājoties dīvānā

Pietiekama atpūta grūtniecības laikā, protams, ir nozīmīga, tomēr būtiski ir arī būt aktīvai! Ir noskaidrots, ka sievietēm, kas grūtniecību pavada ļoti sēdoši, ir četras reizes lielāka iespējamība piedzīvot ķeizargrieziena operāciju. Aktivitāte palīdzēs jums būt veselai un samazināt iejaukšanās risku. Rūpējieties par to, ko ēd - vēlams, lai uzturs ir sabalansēts, pilnvērtīgs, olbaltumvielām bagāts, tas arī samazinās riskus.

8. Varbūt izvēlieties dūlu

Daudzi pāri domā, ka viņiem nav vajadzīga dūla, bet pētījumos pierādījies, ka dūlas spēlē nozīmīgu lomu tajā, kā norit dzemdības. Dažādi pētījumi pierāda, ka dzemdībās ar dūlu ir zemāks ķeizargriezienu procents, sākot no padsmit līdz pat 50% mazāk ķeizargriezienu operāciju.

9. Nost ar negācijām!

Vai jums ir māsa, kurai bija ķeizargrieziens? Vai jūsu mamma saka, ka jums ir pārāk šauriem gurniem, lai normāli dzemdētu? Sievietes nemitīgi izsaka šādus negatīvus komentārus gaidošajai māmiņai, nepadomājot, kā tie viņu var ietekmēt. Šie komentāri ir vairāk par sevi, nevis grūtnieci, viņas izsaka pašas savas bailes, secinājumus vai nedrošību. Jūs varat atgādināt viņām, ka dzemdības ir normālas un jūs izvēlaties informētus lēmumus drošām dzemdībās, vai vienkārši pasakāt, ka nevēlaties to klausīties. Jeb - ļaujat viņām runāt, zinot, ka viņas tikai ļauj vaļu savām emocijām. Rūpējaties, lai apkārt ir sievietes, kas uzticas dzemdībām un lasāt pozitīvus, reālistiskus dzemdību stāstus.

 10. Izvēlieties komfortablu dzemdību vidi

Sievietei, kuru uztrauc slimnīcas vide, būs grūtāk atvērties un dabiski dzemdēt. Sievietei jājūtas komfortabli un droši - tad arī oksitocīns, hormons, kas izsauc kontrakcijas, strādās, kā nākas. Raizēšanās un bailes paaugstina stresa hormona adrenalīna līmeni, kas ietekmē oksitocīnu un var pat apturēt dzemdības.  Vienalga, vai tā būtu slimnīca, dzemdību māja vai mājdzemdības, izvēlaties vidi, kur jūtaties droši un komfortabli. Iepazīstiet to - tas arī var radīt drošības sajūtu .

12. Nesteidzieties uz stacionāru

Bieži vien ķeizargrieziena operācija tiek izdarīta, jo dzemdības neprogresē, kas visbiežāk nenozīmē reālas briesmas mātei vai bērnam, bet gan, ka dzemdības ir garākas, nekā stacionārs vai mediķi vēlētos gaidīt. Daudzas sievietes dzemdē 12-14 stundas, bet daudzas - arī ne, tie ir tikai vispārēji rādītāji. Lēnas dzemdības notiktu biežāk, nekā mēs domājam, ja netiktu steidzinātas ar medikamentiem. Tāpēc ar pirmajām kontrakcijām nevajadzētu steigties uz slimnīcu, ja vien tam nav kāda nopietna pamata. Kursos var apgūt zināšanas, kā saprast, cik aptuveni tālu dzemdības progresējušas, kad labāk doties uz stacionāru.

12. Izmantojiet kustības

Kustības un graviditātes spēks palīdz bērniņam virzīties uz leju, kustības var būt brīnišķīgs palīgs, lai sadzīvotu ar kontrakcijām. Ilgstoša gulēšana dzemdībās padara dzemdības garākas (nav runa par dzemdību sākumu, kur izgulēšanās būtu jo ieteicama), sāpīgākas un dažiem bērniem šādas pozas dēļ ir apgrūtināta virzīšanās. Ir stacionāri, kur bērna sirsniņas pārbaudi veic, mammai guļot. Runājiet ar mediķiem - nereti var vienoties, ka poza ir vismaz uz sāna, nevis uz muguras, vai pat stāvus ar atbalsta personas palīdzību.

13. Rokas tālāk no dzemdību ceļiem!

Dzemdību laikā tiek veiktas vaginālās apskates, kuru laikā vecmāte vai ārsts ievada divus pirkstus vagīnā un tad - dzemdes kaklā. Tas var būt nedaudz nekomfortabli vai sāpīgi. Vaginālās pārbaudes var ienest ķermenī baktērijas, kas izraisa infekcijas un kam sekas var būt ķeizargrieziena operācija. Arī dzemdībās jūsu ķermenis ir jūsu ķermenis. Kaut vaginālās apskates ir viens no veidiem, kā mediķi var spriest par dzemdību progresu un bērna guļas īpatnībām, varat mēģināt vienoties, ka šīs apskates tiek veiktas iespējami retāk.

14. Iespējas mazuļiem, kas ir ar dupsi uz leju

Daudzviet, ja bērns grūtniecības pēdējos mēnešos ir ar dupsi uz leju - tā saucamajā tūpļa jeb iegurņa priekšguļā - sievietei nosaka ķeizargrieziena datumu, neinformējot par citām iespējām. Tomēr ir gan speciāli vingrojumi, kas varētu palīdzēt mazulim apgriezties, gan palīdzēt var akupunktūra vai osteopātija. Turklāt - pieredzējuša speciālista uzraudzībā, izvērtējot noteiktus kritērijus un, ja mamma ir gatava sadarboties, bērnu var dzemdēt arī šādā guļā.

 

Ja, neskatoties uz rūpīgu gatavošanos, tomēr ir nepieciešama ķeizargrieziena operācija, ir normāli piedzīvot zaudējuma sajūtu. Tad var likties, ka visas pūles ir bijušas veltas. Neviens gan nespēj solīt ideālas dzemdības... Tomēr, ja arī pēc informētām izvēlēm, laba profesionālā un emocionālā atbalsta, izvēlētas dzemdību vietas, kur jūties drošas, aktīvas līdzdalības dzemdībās, tomēr jūs nonākat līdz ķeizargrieziena operācijai, tad tomēr zināt - jūs darījāt visu, kas atkarīgs no jums un jūsu atbalsta komandas. 

 

Pēc class.birthbootcamp.com

Raksts publicēts portālā