Dūla ir sieviete, kas atbalsta otru sievieti grūtniecības laikā, dzemdībās vai pēcdzemdību periodā.

Dūla nav mediķis. Kā šis atbalsts izpaužas? 

  • Dūla informē, skaidro
  • Dūla atbalsta emocionāli
  • Dūla atbalsta fiziski

 LASĪT TĀLĀK

 

  • Dūla informē, skaidro

Dūla profesionāli skaidro, kas notiek gaidību laikā un dzemdībās tik, cik tas sievietei/ģimenei tas nepieciešams. Reizēm dūla ir kā "tulks" medicīniskajai informācijai, izskaidrojot, ko mediķis secinājis vai piedāvājis. Dūla nedod medicīniskus padomus, drīzāk izstāsta par vairākām iespējām, kā kāda situācija ir risināma, kur meklējama palīdzība, un sieviete pati pieņem lēmumu par sev piemērotāko. Dūla iedrošina veidot dialogu ar mediķiem, jautāt, ja kas nesaprotams, prasīt, ko piedāvā u.tml.

Es palīdzu gan izprast likumsakarības, kas notiek dzemdībās, gan kopīgi meklējam veidus, ko jau šodien – grūtniecības laikā –varam izdarīt, lai sagatavotos dzemdībām un laikam ar bērniņu. 

  • Dūlas atbalsta emocionāli

Dūlas galvenais atbalsts ir emocionāls, viņa palīdz māmiņai stiprināt saiti ar savu bērniņu, rast sevī atbildes, kā viņa pati var sev palīdzēt. Dzemdībās - būt vienkārši klāt, būt mierīgai. Ja ir kāds šaubu brīdis - palīdzēt mammai atgūt līdzsvaru. 

Un izdarīt var daudz! Svarīgs dūlas uzdevums ir tāds atbalsts, lai sieviete justos arvien drošāk – to sniedz gan zināšanas, skaidrošana, gan prasmīgs emocionāls atbalsts. Ir liels gandarījums – redzēt mammas un pāra izaugsmi. Kā viņu attieksme mainās. Redzēt dzemdībās, kā grūtniecības laikā kopīgi ieguldītais «strādā».

Piemēram, sieviete, kurai grūtniecības sākumā par dzemdībām galvenais apzīmējums bija «ļoti bail», bija doma par medicīnisko atsāpināšanu, mums kopīgi pārrunājot dzemdībās notiekošo, izprotot to, noskaņojoties, viņa iekšēji bija TĀ mainījusies, ka grūtniecības beigās jau ar prieku gaidīja dzemdības. Diezgan ilgi viņa labi sadzīvoja ar dzemdību viļņiem. Kad viss kļuva intensīvāks, es apbrīnoju viņu: kad bērniņš nevirzījās uz priekšu, viņai bija iekšējs spēks – lūgt Dievam vēl lielākas sāpes – lai bērniņam palīdzētu. Viņa teica – kā gan citādi – viņš taču ir tik ļoti gaidīts. Šādi lūgt spēj sagatavota māmiņa!

  • Dūla atbalsta fiziski

Gaidību laikā tā varētu būt elpošanas un relaksācijas veidu ierādīšana.

Vairāk gan fiziski atbalsta dzemdībās - ja nepieciešams, ar masāžām un mazajiem "rūķu darbiem" - ūdens padošanu, parūpēšanos, lai mammai nav par silts vai auksts, lai atmosfēra būtu iespējami mājīga u.tml. 

Pēcdzemdību laikā dūlas veic pēcdzemdību aizvēršanās rituālu, pirtīžas. 

 

Lasi vēl:

Kā es atbalstu dzemdībās

Kā tieši palīdzu gatavoties dzemdībām

Ko es piedāvāju pēcdzemdību periodā